Březost a porod

Za poslední měsíc jsme zaznamenali vyšší množství porodů fen i koček a proto chceme našim klientům připomenout základní informace pro bezproblémový průběh březosti i porodu.

Ideální je, pokud chovatel navštíví svého veterináře již v době před plánovaným krytím, aby mohl všechny náležitosti zkonzultovat v předstihu. I přesto, že v naší veterinární ordinaci používáme pokrokové a velmi šetrné vakcíny firmy Nobivac, tak považujeme za lepší, pokud se fena (pokud jí vychází vakcinace na období březosti a kojení) naočkuje již před plánovaným krytím. Důležitým krokem je také důkladné odčervení fenky již před krytím. Je to z toho důvodu, že nejčastější parazit vyskytující se u štěňat – škrkavka se přenáší z matky na plody přes placentu a také probíhá přenos mlékem při kojení štěňat. Škrkavky se u fen často vyskytují v klidovém stádiu a majitel o tom ani nemusí vědět, ale v době zvýšené zátěže během březosti se tato klidová stádia zaktivují a dochází k nakažení štěňat.

Během březosti a následného kojení je velice důležitá správná výživa – rozhodující je nejen množství ale i složení krmiva. Našim klientům nabízíme bezplatné výživové poradenství a rádi Vám naplánujeme vhodné krmení na míru pro konkrétní zvíře.

Březost feny se udává v průměru 63 dní, přičemž fyziologické rozmezí je 58-70 dní. Průměrná březost kočky vychází na 58 dní a rozmezí je 56-65 dní. Pokud porod začne dříve, je velmi pravděpodobné, že mláďátka nebudou dostatečně vyvinutá a naopak pokud fenka či kočka neporodí v obvyklém rozmezí tak je nutné navštívit veterináře a nechat jí vyšetřit, protože hrozí úhyn mláďat. Je potřeba si také uvědomit, že datum krytí nemusí být nutně totožné s datem oplodnění vajíček, protože životnost spermií v pohlavním traktu samice je i několik dní a k početí tedy může dojít i s několikadenním zpožděním. Pro optimální stanovení vhodného dne pro krytí Vám naše veterinární ordinace Animal nabízí stanovení hladiny progesteronu ve vzorku krve.

Konečně se dostáváme k dlouho očekávanému porodu. Blížící se porod chovatel většinou pozná díky změně chování – feny bývají neklidné, rychleji dýchají, často močí, mají menší chuť k jídlu a nechtějí se příliš vzdalovat od svého pelíšku, některé feny vyhledávají spíše klidné místo a samotu a některé naopak vyžadují kontakt majitele a nechají se „utěšovat“, mnoho budoucích matek také začne hrabat v pelíšku a snaží se postavit si hnízdo, typické také je, že 12-24 hodin před porodem se o 1-2°C sníží tělesná teplota a se začátkem porodu se opět zvýší.  Několik dní před porodem se začne zvětšovat mléčná žláza a dokonce se může objevit i samovolné odkapávání mléka ze struků.

Samotný porod má tři fáze. První fáze trvá 3-10 hodin (u prvorodiček to může být i déle) a během ní dochází k přípravě porodních cest – povolují se pánevní vazy, rozšiřuje se krček děložní a začínají mírné kontrakce (stahy) dělohy. V druhé fázi dochází k porodu jednotlivých štěňat a tato fáze může trvat 2-6 hodin, ale v některých případech i 24 hodin. Ve třetí fázi dochází k vypuzení placenty – většinou k tomu dojde buď současně se štěnětem, nebo do 15 minut po porodu štěněte, respektive kotěte. Někdy se stane, že dojde k porodu několika štěňat po sobě a poté teprve k vypuzení více placent současně. Doporučujeme počítat placenty – jejich počet by měl být stejný jako počet mláďat. Pokud není placenta vypuzena tak za 12 hodin začne docházet k jejímu rozkladu a vzniká nebezpečný zánět dělohy. Z tohoto důvodu doporučujeme chovatelům, návštěvu veterináře nejpozději do 12 hodin od ukončení porodu, aby se sonografickým vyšetřením mohlo vyloučit případné zadržení placenty a situaci se včas začala řešit.

Většina porodů probíhá bez komplikací a zvířecí matky si ví rady, ale rozhodně je dobré vědět, kdy je nutné kontaktovat ošetřujícího veterináře a domluvit s ním další postup.

Situace kdy je nutné kontaktovat veterináře :

  1. Již uplynulo fyziologické rozmezí (70 dní u feny nebo 65 dní u kočky)  a porod nezačal
  2. Fena má ještě před porodem prvního mláděte nazelenalý výtok (to svědčí pro odloučení jedné či více placent a ukončování výživy plodu přes placentu) a do 30 minut od objevení se tohoto výtoku neporodila mládě
  3. Fena má intenzivní kontrakce a ani po 30 minutách se neobjeví štěně v porodních cestách (je zde riziko, že štěně nemá v děloze fyziologickou pozici, nebo je moc velké,  a proto nemůže být vypuzeno z dělohy do porodních cest)
  4. Uplynuly 2 hodiny od porodu posledního štěněte a u feny pokračují mírné kontrakce. Fena může v intervalech mezi jednotlivými štěňaty odpočívat a to se může protáhnout i na několik hodin ale je typické, že pokud odpočívá tak nemá kontrakce. Pokud kontrakce pokračují, ale není na cestě další plod tak je možné, že plod je moc velký nebo ve špatné pozici a jeho fyziologický porod není možný.
  5. Chovatel je přesvědčen, že porod je ukončen – doporučujeme návštěvu veterináře a sonografickou kontrolu pro potvrzení, že porod skutečně skončil a že nedošlo k zadržení jedné či více placent