Kloubní výživa

Mezi jeden z nejčastěji používaných doplňků krmiva psů patří rozhodně kloubní výživa. Nejvíce jí využijeme u mladých rostoucích psů velkých plemen, dále po úrazech a operacích a pak samozřejmě ve stáří, kdy často přichází problémy např.  s artrózou. Není ale výživa jako výživa a různé výrobky od různých dodavatelů se samozřejmě liší nejen cenou ale i svým složením. Cílem dnešního článku není doporučení konkrétních výrobků, ale vysvětlení s jakými složkami v kloubní výživě se můžeme setkat. Díky pochopení významu jednotlivých složek si pak lépe vyberete přípravek vhodný právě pro Vašeho mazlíčka. 

Glukosamin sulfát, chondroitin sulfát : tyto látky patří mezi tak zvané glukosaminoglykany neboli GAG, které jsou stavební součástí kloubní chrupavky a synovie neboli kloubního mazu. Chondroitin sulfát navíc umí vázat ve strukturách chrupavky vodu a snižuje aktivitu zánětlivých enzymů, čímž snižuje zánět v poškozeném kloubu. GAG jsou použity téměř ve všech komplexních kloubních výživách na trhu.

MSM : MSM neboli metylsulfometan je látka původně objevená v lýku severoamerických borovic. Je to sloučenina, kde je organicky vázaná síra.  Působení této látky je především protizánětlivé a mírně analgetické (působí proti bolesti). Protizánětlivé účinky spočívají především ve snižování aktivity zánětových enzymů, snižování otoku a dále se projevují antioxidační a detoxikační účinky. Organicky vázaná síra je důležitá pro zpevnění vazů, šlach ale i pro zlepšení kvality rohovinových útvarů (drápy) a srsti. Díky protizánětlivým účinkům se MSM používá i při alergiích na zmírnění projevů. MSM je indikované spíše u pacientů s již probíhajícím onemocněním než při prevenci. U chronických pacientů se doporučuje aplikovat MSM spíše v podobě několika měsíční kúry s následnou 2 měsíční pauzou než trvalé podávání.

Kyselina hyaluronová : jedná se o látku, která je důležitou součástí kloubního mazu a zajišťuje výživu chrupavek. Kyselina hyaluronová zvyšuje propustnost tkání, takže zlepšuje i průnik ostatních složek kloubní výživy do kloubů.

Kolagen : kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání a u savců tvoří téměř 30% veškerých tělních bílkovin. Je to látka ve vodě nerozpustná, jejíž hlavní úkol spočívá ve zvyšování elasticity tkání. Je důležitá nejen pro klouby, ale i svaly a šlachy.

Vitamin C : o vitaminu C je všeobecně známo, že je to vitamin působící protizánětlivě a jeho úloha je neoddiskutovatelná. Mimo jiné je vitamin C důležitý pro zabudovávání kolagenu do tkání.

Vitamin E : vitamin E je důležitým antioxidantem a snižuje degeneraci kloubních chrupavek a tím zpomaluje zhoršování kloubních obtíží.

Mangan : mangan je stopový prvek, který působí na podporu vývoje chrupavky a kloubů, je součástí enzymů a působí jako antioxidant. Důležitý je i pro nervovou tkáň, takže je vhodný i u pacientů s onemocněním páteře.

Samozřejmě můžou různé přípravky obsahovat i jiné látky, zde je pouze výčet těch nejběžnějších. Např. kolagen nebo MSM je možné koupit i jako samostatné produkty nebo již v komplexní kloubní výživě. Je na zvážení chovatele, případně jeho veterináře, jaké látky je potřeba tělu dodat v tom konkrétním případě. Dále také existuje mnoho vyloženě přírodních přípravků, které dle zkušeností  zlepšují stav kloubů a kloubních chrupavek – je to např. boswelia nebo harpago. Tyto přípravky se výborně hodí na prostřídání s komplexní kloubní výživou u pacientů s chronickým onemocněním pohybového aparátu.

V naši ordinaci Vám velmi rádi pomůžeme se správnou volbou kloubní výživy pro Vašeho mazlíčka.