JAK SPRÁVNĚ KRMIT PSA?

O správném krmení psů už toho bylo hodně napsáno, ale vždy mě překvapí, čím někteří lidé krmí své psy. Mnoho lidí razí teorii, že všechny granule jsou kompletní a vyvážené a tak je podle nich naprosto v pořádku, krmit psa nejlevnějšími granulemi ze supermarketu. Při ceně kolem 10-15 Kč za kg si každý umí představit,  co asi takové granule obsahují.  Proto si tu přiblížíme několik možností, jak krmit psa ve 21. Století a podíváme se na výhody a nevýhody jednotlivých způsobů.

  1. Nejčastějším způsobem krmení psů je kompletní granulované krmivo. Slovo kompletní znamená, že obsahuje správný poměr tuků, sacharidů, bílkovin, vitamínů a minerálů. Neznamená to ale, že si pes z těch živin vezme vše co potřebuje. Princip výroby granulí je takový, že se surovina zpracuje při vysoké teplotě čímž se zničí přirozené vitamíny a pak se tam musí uměle dodat. Všechny levnější granule obsahují velké množství soji, pšenice a kukuřice a místo masa obsahují vedlejší produkty živočišného původu, kam se zahrnují odpady z jatek a dále např. kaly z čističek odpadních vod nebo zkažené maso a uzeniny z obchodů.  Naopak moderní holistická krmiva respektují psy jakožto masožravce – obsahují především kvalitní maso, vejce, zeleninu, ovoce a bylinky a vyhýbají se obilninám a soje.  Výrobci holistických krmiv se snaží volit co možná nejšetrnější  metody zpracování, aby si surovina udržela maximum „živých“ vitamínů. Jako konzervant je většinou používán vitamin E.  
  2. Dalším komerčním typem krmiv jsou konzervy. U konzerv je potřeba kontrolovat složení a ověřit si, zda se jedná o kompletní krmivo nebo o krmivo doplňkové.  Platí zde totéž co u granulí – vybírat takové konzervy, které obsahují vysoký podíl masa.
  3. Stále ještě se setkáváme i s krmením psů vařenou stravou. Většinou takové krmení sestává z masa, přílohy (těstoviny, rýže) a případně zeleniny. Takovéto krmení je již z principu nevyhovující protože psovi chybí kosti, které se zásadně nesmí podávat tepelně upravené kvůli zdravotnímu riziku. Z toho důvodu dochází k nerovnováze především vápníku a fosforu a k nedostatku vitamínů, které jsou varem potravin zničeny. Toto krmení je doporučeno pouze jako krátkodobé řešení ale rozhodně se nedoporučuje k celoživotnímu krmení psů.
  4. Staronovým způsobem krmení psů je tzv. BARF neboli krmení syrovou – přirozenou stravou. Pes při „barfování“ dostává maso, vnitřnosti, kosti, ovoce a zeleninu a to vše je syrové. V syrovém stavu si maso i jiné produkty zachovávají maximum přirozených vitamínů v té nejlépe vstřebatelné podobě. Psí trávící trakt je na zpracování syrové potravy velice dobře přizpůsoben. Velikou výhodou je upravení jídelníčku na míru konkrétnímu psovi. Pokud Vás tento způsob krmení zajímá tak nás neváhejte navštívit osobně – poskytneme Vám podrobné informace jak svého psa krmit, jak sestavovat jídelníček a také si u nás můžete rovnou zakoupit mražené maso pro Vaše mazlíčky.

 

Váš Animal